Korduma kippuvad küsimused

Küsimused

Kui lapsel on palavik...

Päikesest

Vastused

Kui lapsel on palavik...

- Mis on palavik?

Palavik on kehatemperatuuri tõus normist kõrgemale. Palavik on haigusega kaasneva põletiku tunnus ja organismi loomulik haigusetehitatjate vastu. Seega on palavik kaitsereaktsioon. Liiga kõrge palavik võib aga muutuda organismile kahujulikuks, isegi ohtlikuks.

Lapse normaalne kehatemperatuur on keskmiselt 36-37 kraadi.

Kehatemperatuur on madalam hommikuti ja kõrgem pealelõunal kella nelja ja kuue vahel, aga ka pärast füüsilist koormust. Imikutel ja väikelastel võib kehatemperatuur tõusta ka nutmise ja ülekuumenemise, samuti liiga soojalt riietamise või väga soojas viibimise tõttu. Kõige tavalisemad palaviku põhjused lastel on mitmesugused ägedad haigused.

Palavikuks loetakse kehatemperatuuri:

kaenla alt mõõdetuna üle 37,4 C
pärakust mõõdetuna üle 38,1 C
kõrva kuulmekäigust mõõdetuna üle 37,6 C
suust mõõdetuna üle 37,8 C

Üldiselt ollakse harjutud rääkima just kaenla alt kraaditud kehatemperatuurist.

Kui kraadite last pärakust ja kraadiklaas näitab 38,0 C, mis on ~0,5 kraadi kõrgem kui kaenla alt kraadides, siis kaenla alt mõõtes on tulemuse 38,0 C - 0,5 C = 37,5 C.


- Kuidas last kraadida?

Nagu nägite, on kehatemperatuuri mõõtmise piirkondi päris mitu. Iga lapsevanem leiab oma lapsele, tema vanusele ja endale kõige sobivama kraadimise viisi.

Temperatuuri mõõtmine pärakust
Kõige täpsem, kiire, sobib hästi imikutele. Mõõtmistulemused saate ~1 minuti jooksul. Kraadides last pärast ravimite andmist, on oluline teada, et kui pärasooles on palju roojamasse, avalduvad kehatemperatuuri muutused aeglasemalt.

Temperatuuri mõõtmine kõrvast
Kuulmekäigust ehk kõrvaaugust temperatuuri mõõtmine on kiire, kerge, mugav ja sobib peaaegu kõigile, kuid vajab spetsiaalset termomeetrit. Mõõtmise tulemuse saate ~3 sekundi pärast. Ärge üllatuge, kui saate kummastki kõrvast erineva temperatuuri, siis tuleb mõõtmist lihtsalt korrata.

Temperatuuri mõõtmine kaenla alt
Vana ja kõige enam läbiproovitud, kuid aega nõudev. Laps peab olenevalt kraadiklaasist 3-5 minutit paigal püsima. Kui laps on väga higine, tuleb kaenlaalust enne kraadimist veidi kuivatada. Kindlasti peab kontrollima, kas kraadiklaas on korralikult kaenlaaugus, ning veenduma, et kraadiklaasi ja keha vahele ei jää riideid, muidu on tulemus ebatäpne.

Temperatuuri mõõtmine suust
Mugav, kuid õige tulemuse saamiseks tuleb meeles pidada, et lutitaolise termomeetriga kraadides peab imik seda "lutti" korralikult imema, ei tohi samal ajal nutta ega läbi suu hingata. Soovitav on, et vahetult enne kraadimist laps ei sööks.
Teisesugused termomeetrid ei või imikute ega väikelaste suust kraadimiseks kasutada, sest nad võivad kraadiklaasi katki hammustada.


- Kas digitaalne termomeeter või klaasist kraadiklaas?

Digitaalse termomeetriga saate tulemuse ruttu, kuid elektroonika on hästi tundlik ja korduvatel mõõtmistel võib saada erinevaid tulemusi. Samuti tahab enamik digitaalseid termomeetreid kahe mõõtmise vahel veidi "puhata".
Klaasist kraadiklaasid on aegade jooksul kindlalt läbi proovitud, kuid veidi aeglasemad, võivad kergesti puruneda ning ei sobi hästi temperatuuri mõõtmiseks suust.


- Mida teha palavikus lapsega?

kerge palavik
Kaenla alt mõõdetuna on temperatuur 37,4-38,5 C

Mõõduka kehatemperatuuri tõusu puhul, kui lapse üldseisund on hea, pole palavikku langetavaid ravimeid vaja anda. Last tuleb piisavalt joota ja õhemalt riietada! Laps ei pea tingimata voodis olema, ta võib liikuda ja mängida. Siiski võib liigne füüsiline koormus palavikku veelgi tõsta
Anke lapsele palju ja tihti juua! Parimad on leiged joogid: jõhvika- või punasesõstramorss, ravimiteed mustast sõstrast, vaarikast, pärnaõitest. Kui laps väga higistab, võib anda ka vähese mineraalide sisaldusega, ilma gaasideta mineraalvett.
Kui laps on punetav ja käed-jalad soojad, võib kasutada vanu läbiproovitud koduseid ravivõtteid.
Võtke laps riidest lahti, imikul tuleb kindlasti ära võtta ka mähkmed! Laps katat õhukese linaga, mitte tekiga.
Veega üle hõõrumine: vesi peab olema leige (36-37 kraadi), mitte külm! Lapse otsaesisele võib panna jaheda veelapi. Eriti soodustab kehatemperatuuri langetamist kaela- ja kubemepiirkonna ning kaenlaaluste jahutamine veega. Ülehõõrumise kasu on suurem, kui vette lisada veidi viina. Lapsele võib teha ka viinasokke, sealjuures peab lahus sisaldama võrgses osas vett ja viina. Kui sokid muutuvad kuivaks, aga kehatemperatuur ei ole langenud, võib sokid uuesti märjaks teha.
Kui teete ülehõõrumisi ja viinasokke, tuleb kindlasti jälgida, et käed-jalad ei muutuks liiga jahedaks, sest siis pole teie tegevusest enam kasu ning lapse enesetunne võib hoopis halveneda.
Kindlasti ei tohi ülehõõrumisi teha, kui lapsel on külmavärinad!

Keskmine e. mõõdukas palavik
kaenla alt mõõdetud temperatuur on 38,6-39 C

Kehatemperatuuri langetamiseks mõõduka palaviku puhul sobivad kõik eeltoodud ravivõtted
Lisaks on palvikku langetavad ravimid, mida võib hakata andma, kui kehatemperatuur on tõusnud üle 38,5 C. Kõige enam kasutatakse paratsetamooli. Paratsetamoolil on kehatemperatuuri langetav ja valuvastane toime. Imikutele, väikelastele, aga ka suurematele lastele, kes oksendavad, on hea ja mugav manustada paratsetamooli sisaldavaid ravimküünlaid e. suposiite. Ravimküünalde kasutamisel on vaja jägida, et laps küünalt kohe välja ei punnitaks. Selle vältimiseks tuleks pärast küünla pärakusse lükkamist natukene aega tuharaid koos hoida. Kui Teil pole kodus vajaliku suurusega ravimiküünlaid, siis sobivad paratsetamooli sisaldavad siirupid ning suurematele lastele ka tabletid.

Paratsetamooli annustamine
Paratsetamooli annus on 10-15 mg lapse kehakaalu iga kilogrammi kohta. Kui teie arust pole määratud teisiti siis tavaline soovitus palaviku puhul on:

4- kuused kuni aastased 6-9 kg 80 mg korraga - alla 4 kuuse palavikus lapsega pöörduda EMO´sse
1-2- aastased 10-15 kg 125 mg korraga
2-6- aastased 15-25 kg 250 mg korraga
6-12- aastased 25-40 kg 500 mg korraga

Paratsetamooli mõju kestab 4-6 tundi, pärast ravimi kasutamist peaks palavik langema paari tunni jooksul 1-1,5 kraadi võrra. Kui palavik tõuseb uuesti, võib ravimi andmist 6 tunni pärast korrata, kuid reeglina mitte rohkem kui 3-4 korda ööpäevas. Ilma oma arstiga nõu pidamata ei tohi lastele anda paratsetamooli kauem kui kolm päeva.

NB! Meeles tuleb pidada, et paratsetamooli võivad sisaldada ka mitmesuguste muude nimetustega külmetushaiguste ravimid. Seega - kui annate lapsele veel teisigi käsimüügiravimeid, lugege kindlasti ravimiga kaasas olevat infolehte.

Kõrge palavik
Temperatuur üle 39,5 C on kõrge palavik ja üle 40,0 C väga kõrge palavik.

- Selline palavik vajab kindlasti ravimi andmist! Annuseid vaadake eestpoolt.
- Ärge hakake last vee ja viinaga üle hõõrmua, kui tal on külmavärinad! Vappekülmaga laps tuleb esialgu tekiga katta ja seejärel talle palaviku langetav küünal panna. Niipea kui lapsel hakkab soe, tuleb tekk pealt ära võtta. Õhukesest särgist ja õhukeseks linast piisab täiesti.
- Kui laps on kahvatu, käed-jalad jahedad, keha aga tulikuum ja hekatemperatuur tõuseb kiiresti, on lapsel palavikukrampide tekke oht!
- Kahvatut ja jahedat last ei tohi leige veega ega viinaga üle hõõruda! Tuleb anda palavikku langetavat ravimit ja katta laps soojalt kinni. Lapse käsi-jalgu võib veidi hõõruda, et veri paremini ringi käima hakkaks. Alles siis kui lapse nahk muutub roosaks, võib teha palavikku langetavaid ja jahutavaid protseduure.
- Jälgige, et ka kõrge palavikuga laps saaks rohkelt juua! Kehatemperatuuri tõus 1 kraadi võrra suurendab organismi vedelikuvajadust 10% võrra. Seega kui lapsel on palavik üle 39 kraadi, vajab ta vedelikku kuni kolmandiku võrra rohkem kui tervena.


- Millal pidada nõu oma arstiga?


- Palavikuga kaasnevad valud: kõhuvalu, seljavalu, kõrvavalu, peavalu.
- Palavikus laps kaebab, et pissida on valus, urineerib väga sageli või hoopis harva.
- Palavikus laps lonkab.
- Palaviku põhjus on arusaamatu või lapsel on hiljuti olnud palavik ja nüüd on lühikese aja järel uus temperatuuri tõus.
- Palavik püsib rohkem kui 3 päeva.


- Millal kutsuda kiirabi?

- Laps on loid, temperatuur on 40 C ja kõrgem.
- Laps oksendab, on loid ja uimane
- Laps hingab raskelt, kähisevalt või kõõksuvalt.
- Palavikus lapse nahale tekivad verevalumid.
- Lapsel on krambid.


NB! Kui kutsute kiirabi, siis öelge kindlasti, kas ja mida Te juba palaviku langetamiseks teinud olete ning kuidas on palavikku mõõdetud.


- Mida teha, kui lapsel on palavikukrambid?

Kui lapsel tekib krambihoog:

- ärge takistage lapse liigutusi, kuid jälgige, et ta end ei vigastaks,
- keerake laps külili,
- vabastage kaelus, et hingamine oleks vaba,
- ärge pakkuge midagi juua,
- ärge püüdke midagi suhu panna,
- ärge jätke last järelvalveta,
- pärastkrampi võib tekkida lühiajaline sügav uni.


Kui hoog on alanud, ei ole võimalik seda peatada. Krambihoo ajal inimene ei hinga, südamemassaaž või suust suhu jingamine ei ole vajalik.


- Kuidas leida kinnitust oma tegevusele?

Kõigepealt teadke, et palavik ei lange enne, kui haigus hakkab taanduma või organism jagu saama haigusetekitajast. Seega on palavikku langetavaid tegevusi vaja võib-olla mitu korda korrata.

Püüdke säilitada rahu! Kui Teie olete rahulik, tunneb ka Teie laps end turvalisemalt.

Tegelikult Te ju teate, mida teha, ja kui ei tea, saate alati nõu küsida oma arstilt!


Päikesest

- Päikesepiste

Pikalt otse katmata lagipähe paistev päike ärritab peaaju kestasid ja võib põhjustada päikesepiste. Kuidas seda ära tunda? Väikesed lapsed muutuvad pärast pikemat päikese käes viibimist virilaks, suuremad võivad kaevata janu, peapööritust ja peavalu, võib esineda iiveldust ja isegi oksendamist. Päikesepiste saanud laps on näost punetav, tema nahk on niiske ja jahe, kehatemperatuur on normist kõrgem, pulsisagedus tõusnud ja hingamine pinnapealne. Selliste tundemärkide esinedes tuleks laps toimetada viludasse, näkku ja kehale tuleks pritsida jahedat vett. Pigistavad riided tuleb ära võtta ja kindlasti pakkuda juua - vett, mahla, mida parasjagu on.

Päikesepiste ennetamiseks tasub suvel lastele päeva jooksul palju juua pakkuda - janu on juba märk sellest, et organismis on tekkinud vedelikupuudus. Oluline on hoolitseda, et väikelastel oleks pikemalt päikese käes mängides peas laiema äärega peakate ja jälgida , et kuumuse käes ei viibitaks liiga kaua. Eriti imikuga pole lauspäikese käes pikalt olemine kuigi tark tegu- täiesti piisab mõnekümnest minutist, ülejäänud aja võiks tita olla ikka varjus. Ka pikad automatkad võivad laste jaoks väga väsitavad olla, kindlasti ei tohiks vanemad jätta last sõidupeatuste ajaks suletud autosse magama. Ka aknale kinnitatavad päikesekatted siin ei aita - suviselt soojas autos on suur oht üle kuumeneda.


- Kuumarabandus

Pikemalt kuuma autosse jäämine, pikk päev mererannas, aga ka saunalava või suur rahmeldamine kuumal päeval võivad põhjustada lausa üliraske seisundi - kuumarabanduse. Kui laps näost punetab ja katsudes on otsaesine kuum, on need esimesed märgid ülekuumenemisest, teadvusehäired ja krambid viitavad juba kuumarabandusele. Laps tuleb kiiresti päikese käest vilusse viia, anda talle juua, vabastada riietest, lehvitada tuult, parim oleks valada näkku ja kehale leiget vett või asetada kehale jahedad kompressid. Teadvusehäire korral tuleks laps panna lamama külili asendisse. Kui laps on teadvusetu või tal esinevad krambid, tuleb viivitamatult kutsuda kiirabi.


- Päikesepõletus

Naha päikesepõletuse risk on suurim, kui päikese käes viibitakse südapäeval, kella 12-16 vahel. Päikesevalguse peegeldumine liivalt ja veepinnalt suurendab ultraviolettkiirguse mõju, samuti on teada, et kehapinnani jõuab suurem hulk UV kiirgust läbi märgade kui kuivade riiete. Seega tuleb lastega mere ääres viibides pöörata erilist tähelepanu päikesepõletuse vältimisele. Siin tulevad appi päikeseblokaatorkreemid- imikute ja väikelaste puhul tuleks jälgida, et kaitsefaktor ( SPF) oleks vähemalt 15, parem kui suuremgi. Kreem tuleb kanda kogu kehale uuesti pärast iga ujumist- veekindlad need kreemid ei ole. Kaitsekreemide kasutamine lastel on ülioluline , sest on leitud, et just lapsepõlves saadudud korduvad päikesepõletused on oluliseks riskifaktoriks melanoomi ehk sünnimärgist areneva pigmentkasvaja tekkeks hilisemas eas. Siin on aga üks oht- päikesekreemi kasutades ei teki nahapunetust ja põletust, nii viibitakse mererannas kauem ja kumulatiivne UVB kiirguse doos on suurem. See loob aga omakorda riski basaal- ning lamerakulise nahavähi tekkeks. Seega on päevitamisel oluliseks märksõnaks mõõdukus!

Kui aga juba päikesepõletus on tekkinud, on oluline kuumavale nahale kanda suure niiskusesisaldusega jahutavaid kreeme, mida leiab apteegiriiulist (näiteks Burnshield, Bepanthen, Panthenol jt.) . Rahvatarkusest teada-tuntud külm hapukoor on küll mõnusalt jahutav, kuid ei sobi oma liigse rasvasuse ja nahapoore ummistava toime tõttu ehk kõige paremini.